یکشنبه, 18 شهریور 1397 ساعت 23:56

واتراستاپ بنتونیتی چیست؟

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)
واتراستاپ بنتونیتی یا نوار آب بند بنتونیتی محصولی کارآمد شرکت رادین پوشش بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد و افزایش حجم است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد .
واتراستاپ بنتونیتی در هنگام تماس با آب بتن انبساط می یابد و تمام حفرات خالی بتن حول خود را پر می کند و بدین ترتیب مانع از عبور آب از درزهای بتنی می شود . واتراستاپ بنتونیتی برای استفاده در درزهای سرد و اجرایی مناسب است و در درزهای گرم و انبساطی مناسب نمی باشد . در مواقعی که استفاده از واتراستاپ pvc در درزهای بتنی انجام نشده است استفاده از واتراستاپ بنتونیتی گزینه مناسبی است و به راحتی قابل نصب و اجرا می باشد . همچنینی برای آب بندی دور لوله ها و درزهای اجرایی غیر قابل پیش بینی و همچنین نقاطی که ضخامت بتن آنها کم است واتراستاپ  بنتونیتی یا واتراستاپ منبسط شونده گزینه مناسبی است . واتراستاپ  بنتونیتی پس از تماس با آب تا 300 درصد افزایش حجم خواهد داشت از واتراستاپ  بنتونیتی برای آب بندی درزهای سرد برای محافظت آرماتورها ،‌پر نمودن درزها و حفره های بتن اجرا در مقاطع پر آرماتور ،‌ اجرا بر روی سطوح بتنی ناصاف ، آب بندی درزهای اجرایی سطوح افقی و عمودی ، آب بندی سطوح ناهموار یا درزهای سرد احتمالی ،‌آب بندی دور لوله ها و جایگزین نمودن فلنچ های آب بند ،‌ آب بندی انواع درزهای اجرایی و مقطع بتن ریزی ،‌آب بندی سدها ، تونل ها ، ‌استخرها و کانالهای آب ،‌آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب ،‌آب بندی فونداسیون ها و سازه های مدفون و نیمه مدفون و آب بندی مقاطع بتنی برشی و دیوارهای باربر می توان استفاده نمود . واتراستاپ های بنتونیتی خواص و ویژگیهای منحصر به فردی از جمله حفظ شکل اولیه خود در برابر فشار آب ،‌ مقاومت در برابر نم و رطوبت و خشک شدن مداوم سازه بتنی ، ‌امکان تاخیر بیشتر در سیستم متورم ساز ، عملکرد دائمی و بدون نقص ،‌ بدون نیاز به اورلپ کردن یا جوشکاری در زمان نصب ،‌ شکل پذیری زیاد و نسبتاً‌آزاد ، ‌غیر سمی و قابل استفاده در معرض آب می باشد .

روش مصرف واتراستاپ بنتونیتی به این شکل است که پیش از اجرا تمامی سطوح زیر کار می بایست خشک ،‌ تمیز و عاری از هرگونه آلودگی ، گرد و غبار ،‌ اجزای سست ،‌چربی و ... گردد . برای اتصال واتراستاپ  بنتونیتی به بتن از چسب مخصوص استفاده می شود . برای این منظور سطح مورد نظر برای نصب واتراستاپ بنتونیتی را توسط چسب آغشته نموده و سپس واتراستاپ  بنتونیتی را روی آن بچسبانید ،‌ برای نصب واتراستاپ  بنتونیتی در درزهای عمودی یا سقفی استفاده از میخ فولادی برای حصول از عدم گسستگی نوار از بتن بلامانع می باشد .برای اورلپ کردن دو سر واتراستاپ بنتونیتی را برای نصب به یکدیگر باید در کنار هم محکم فشار دهید و ثابت سازید به این ترتیب نیاز به اورلپ کردن نیز وجود ندارد . نصب واتراستاپ بنتونیتی بسیار ساده است و یک کارگر ساده در ساعت می تواند 100 الی 120 متر طول واتراستاپ بنتونیتی را نصب نماید . واترستاپ بنتونیتی نسبت به واتراستاپ  pvc تحمل فشار آب بالایی دارد و مانند واتراستاپ های pvc با تغییرات فشار آب حالت خود را از دست نمی دهد میزان مصرف واتراستاپ بنتونیتی بستگی به طول کار دارد . برای مصرف و نصب واتراستاپ  های بنتونیتی باید نکات زیر را مدنظر قرارداد:

  1. مقطعی که واتراستاپ بنتونیتی در آن نصب می شود تا پیش از بتن ریزی نباید در آب غوطه ور شود
  2. پس از نصب واتراستاپ بنتونیتی اجرای حداقل 50mm پوشش بتنی روی واتراستاپ الزامی است
  3. بهتر است در زمان نصب و قرارگیری واتراستاپ بنتونیتی کل مقطع خشک باشد .
  4. واتراستاپ بنتونیتی برای آب بندی درزهای قطعات پیش ساخته مناسب نمی باشد .
  5. در زمان نصب و پس از بتن ریزی در مقابل رطوبت شدید و باران مستقیم محافظت شود .
  6. واتراستاپ  بنتونیتی در تماس با آب های حاوی نمک ممکن است به اندازه کافی منبسط نشود .
  7. نوار واتراستاپ بنتونیتی می تواند در فشارهای آب تا عمق 12 متر استفاده شود .

 

طراحی سایت توسط نونگار پردازش