سه شنبه, 31 ارديبهشت 1398 ساعت 16:05

معرفی اپوکسی

این مورد را ارزیابی کنید
(3 رای‌ها)

اپوکسی، یک هم بسپار ترموست یا گرماسخت است؛ این ماده از دو نوع ماده ی شیمیایی متفاوت تشکیل شده است. این دو ماده با نام های مختلفی شناخته شده می باشند که شامل زرین، سخت کننده یا فعال ساز یا هادرنر می باشند.

زرین شامل یک سری تکپار یا بسپارهایی می باشد که به صورت زنجیرهای کوتاهی هستند که در انتهای این زنجیرها یک گروه اپوکساید قرار دارد، و هاردنر متشکل از دو نوع سیکلو آمینی و پلی آمید می باشد که سیکلو برای چسب ها و مدل های مختلفی از کفپوش اپوکسی بدون حلال مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین از پلی آمید برای رنگ های اپوکسی حلال دار استفاده می شوند و برای آن که به خوبی خشک گردند نیاز می باشد تا با رزین به خوبی مخلوط شوند و در زمان مشخصی نیز این پیوند تکمیل شده و خشک می گردند.

گروه مواد اپوکسی خود نیز به دو دسته ی پلی آمین و پلی آمید نیز تقسیم بندی می شوند. در هنگام استفاده از این مواد نکته ای را که باید در نظر داشته باشید آن است که نمی توانید پلی امید را قطر دهید و بیشترین مقداری که می توانید به آن قطر دهید حدود 1000 میکرون می باشد و از پلی امید به طور معمول به صورت یک لایه ی نازک استفاده می گردد که با توجه به خواص آنتی باکتریال و ضدخورندگی که دارد از آن بیشتر در آزمایشگاه ها و بیمارستان ها، لوله های صنعتی استفاده می شود.

بر خلاف آن پلی آمین دارای خواصی می باشد که می توانید آن را تا هر اندازه که مایل باشید قطر دهید و می توانید از آن در ساخت اشیاء مختلف زینتی و کفپوش ها و ... نیز استفاده نمائید.

اپوکسی آمین به صورت حلال نمی باشد و با توجه به این ویژگی کمترین میزان از چسب و کفپوش اپوکسی را دارا می باشد، همچنین از اپوکسی پلی آمید بیشتر برای رنگ اپوکسی استفاده می شود.

کفپوش اپوکسی کاربردهای بسیار زیادی دارد که به خصوص از آن بیشتر در بیمارستان ها و صنایع مختلف استفاده می شود و برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی آن در صنایع می توانید از رنگ اپوکسی استفاده نمائید.

کفپوش اپوکسی

طراحی سایت توسط نونگار پردازش